و............. و اما .. والنتين

سلام و هزار سلام بخاطر همه سلامهای ناگفته .... ميدونم تاخير دارم ولی خدای خوبم ميدونه که به ياد همه دوستان گل هستم ...گاهی اين سوال برام ژيش اومده بود : والنتين چطور والنتين شد ... و اما جواب همين سوال :

در قرن سوم ميلادی که برابرميشه با اوايل امپراتوری ساسانی در ايران. فرمانروای روم باستان، کلوديوس دوم معتقد بود که سربازی خوب خواهد جنگيد که مجرد باشه! کلوديوس دوم :" هيچ سرباز ارتش اين امپراتوری حق - - -ازدواج - - - نداره. سربازی که دست به اين کار خلاف بزنه بشدت مجازات ميشه ."

همزمان با اين شرايط مسيحيان هم تازه داشتند تو امپراتوری روم مخفيانه دينشون رو تبليغ ميکردن. بين اين مسيحيان جديد کشيشی بود به نام والنتينوس(والنتاين). والنتاين مخفيانه عقد سربازان رومی رو جاری مي کرد. کلوديوس دوم از اين جريان باخبر ميشه و فوری دستور داد: "بريد و اين والنتاينو بندازينش زندان بعدأ خودم خدمتش مي رسم ."

والنتاين ميفته زندان. و عاشق دختر زندانبان ميشه. پيش از اينکه اعدام بشه يک پيامی مينويسه ميده به اون دختردر پيام اين يک جمله بوده . . . "والنتاين تو"

20050211213921cupid.jpg

از اون وقت به بعد والنتاين مترادف شد با فدائی عشق. چون اين قديس والنتاين عاشقا رو مخفيانه عقد ميکرده و در اين راه کشته شد، اسمش در تاريخ بعنوان شهيد راه عشق باقی ماند.

بنابراین یک جشن زوج یابی رومی و شهادت یک قدیس بخاطر اینکه عاشقها رو بهم میرسونده آتش به خرمن روز والنتیاین زده واین روز رو به تدریج در اروپا و آمریکا و در اواخر قرن بیست در خیلی دیگر از کشورهای جهان به عنوان روز ابراز عشق جشن می گیرن.

و چرا ۱۴ فوريه که ميشه ۲۵ بهمن، روز والنتاينه ؟
اواسط ماه فوريه که ميشه از ۱۵ به بعد، يک جشن انتخاب زوج در بين رومی ها بوده که در اون جشن که لوپرکاليا اسمش بوده دخترا و پسرای مجرد رومی با مراسم رقص و بازی های دسته جمعی خجالتشون از هم مي ريخت و با هم جور مي شدن.

منبع : BBC

هميشه حرف دلم رو نوشتم ... نه اينکه حرفی از دل نداشتم ولی بهتر دونستم کمی هم از والنتين بگم ....

سخن هفته : هميشه به آن فکر کنيم : عشق .....  هميشه با آن فکر کنيم : عقل !!! دلتون شاد .. يادتون پايدار و يا حق

/ 0 نظر / 18 بازدید